ARHIV 2011
1. december 2011
Kdo se boji mobilnih telefonov?
V reviji Nika je bil 30. novebra objavlejn daljši intervju s koordinatorjem projekta Forum EMS doc. dr. Petrom Gajškom.
Glavna tema so bili mobilni telefoni ter s tem povezana tveganja, še zlasti v luči otrok in mladih, ki bodo kot zvesti
uporabniki sodobnih tehnologij izpostavljeni EMS večji del svojega življenja kot tisti, ki so to tehnologijo začeli
uporabljati šele kot odrasli.
Intervju si lahko preberete na Dnevnikovem portalu Moje zdravje.
13. oktober 2011

Brošura Otroci in EMS
Velika je verjetnost, da bodo otroci kot zvesti uporabniki sodobnih tehnologij izpostavljeni EMS večji del svojega življenja
kot tisti, ki so to tehnologijo začeli uporabljati šele kot odrasli. Otroci imajo tudi manjša in drugače oblikovana telesa,
zato so lahko pri enakih pogojih bolj izpostavljeni EMS kot odrasli, poleg tega pri otrocih potekajo pomembni procesi rasti,
dozorevanja posameznih organov in organskih sistemov. Zato bi lahko nekateri zunanji dejavniki, ki odraslim ne škodujejo,
pri otrocih povzročili pomembne vplive na zdravje.
S to brošuro bi radi objektivno in nepristransko informirali ter izobrazili starše, vzgojitelje, učitelje, pediatre in
vse tiste, ki se z otroki poklicno ukvarjajo, da bi lahko zagotovili čim bolj varno okolje za rast in razvoj otrok v povezavi
z uporabo in izpostavljenostjo virom elektro magnetnih sevanj (EMS). Ta brošura obravnava problematiko vplivov EMS na zdravje
otrok in mladostnikov, povzema izsledke znanstveno relevantnih raziskav in prinaša nekatere nasvete za bolj varno uporabo
sodobnih tehnologij. Poleg tega si želimo, da bi odpravila marsikatero napačno predstavo o možnih negativnih vplivih EMS
in postregla s konkretnimi nasveti za varno rabo novih tehnologij v praksi ob upoštevanju načela previdnosti.
Zloženka je na voljo tukaj.
6. oktober 2011
Rezultati raziskave CEFALO o povezavi med uporabo mobilnih telefonov pri mladih in rakom
CEFALO je mednarodna raziskava, ki poteka v več centrih na Danskem, Švedskem, Norveškem in v Švici. V raziskavi preučujejo povezavo med uporabo mobilnega telefona med mladimi v starosti med 7 in 19 let in pojavom možganskih tumorjev.
Nedavno je bila objavljen prvi članek, ki vsebuje rezultate te raziskave. Avtorji članka ugotavljajo, da pri rednih uporabnikih mobilnih telefonov ni zaznati statistično značilega povečanega števila tumorjev v primerjavi z neuporabniki. Prav tako tudi pri otrocih, ki mobilne telefone uporabljajo najmanj 5 let, ni bilo zaznati povečanega števila tumorjev v primerjavi s tistimu, ki niso še nikoli redno uporabljali mobilnega telefona.
Avtorji zaključujejo, da odsotnost povezave med izpostavljenostjo in pogostostjo tumorjev kaže, da ne obstaja vzročna povezava med tema dvema dejavnikoma.
Članek: Denis Aydin, Maria Feychting, Joachim Schüz, Tore Tynes, Tina Veje Andersen, Lisbeth Samsø Schmidt, Aslak Harbo Poulsen, Christoffer Johansen, Michaela Prochazka, Birgitta Lannering, Lars Klæboe, Tone Eggen, Daniela Jenni, Michael Grotzer, Nicolas Von der Weid, Claudia E. Kuehni, Martin Röösli. Mobile Phone Use and Brain Tumors in Children and Adolescents: A Multicenter Case–Control Study. J Natl Cancer Inst, 103:16, 1264 - 1276, 2011
17. junij 2011
Stališče Sveta Evrope do EMS
Pred nedavnim je Parlamentarna skupščina Sveta Evrope sprejela resolucijo o elektromagnetnih sevanjih s poudarkom na smernicah pri pripravi in sprejemanju zakonodaje in ravnanju držav v zvezi z EMS.
V sklepih resolucije Svet Evrope države spodbuja, naj izvedejo vse smiselne in racionalne ukrepe, ki bodo zmanšali izpostavljenost prebivalstva EMS, še posebej v povezavi z izpostavljenostjo otrok in mladih. Spodbujajo tudi k pomeni preventivnega delovanja, kot na primer načela “as low as reasonably achievable” (ALARA) ter pomena ozaveščanja o tveganjih, še posebej za ciljne skupine otrok, mladostnikov in mladih v dobi reprodukcije.
Spodbujajo tudi k označevanju SAR vrednosti za vse naprave, ki oddajajo EMS in jih uporabljamo v neposredni bližini (mobilni telefoni, brezvrvični telefoni DECT, WiFi, WLAN, WIMAX…), prav tako pa predlagajo znižanje mejnih vrednosti znotraj stavb na vrednost 0,6 V/m za visokofrekvenčna EMS.
Posebno točko posvečajo zaščiti mladih, kjer podarjajo tako pomen izobraževanja in ozaveščanja tako šolskega osebja kot tudi staršev ter seveda otrok o mogočih tveganjih in preventivnem ravnanju. Mlade spodbujajo, naj namesto brezžičnih omrežij in povezav raje uporabljajo žične, kar je njihovo priporočilo tudi za šole.
Pri umeščanju objektov v prostor podarjajo pomen načela ALARA, tako da se pri umeščanju v prostor doseže kar najmanjša izpostavljenost ljudi zaradi novih virov, poudarjajo pa tudi pomen izvajanja stalnega in obsežnega nadzora nad viri sevanj. Pri umeščanju novih virov v prostor se je potrebno posvetovati tudi z lokalno skupnostjo in prisluhniti mnenjem in interesom lokalnega prebivalstva ter civilne družbe. Presoja vplivov novih virov na okolje naj bo bolj kot doslej usmerjena v preventivo, določeni naj bodo jasni kriteriji za presojo vplivov, preventivni postopki in načelo ALARA pa naj bodo usmerjeni v zaščito in spodbujanje človekovih pravic.
Resolucija
7. junij 2011
Kako zmanjšati izpostavljenost sevanju ter s tem možno tveganje zaradi uporabe mobilnih telefonov?
Mobilni telefoni so vir elektromagnetnega sevanja majhnih moči, ki na območju mikrovalov oddajajo in sprejemajo elektromagnetno sevanje. Za delovanje potrebujejo omrežje, bazne postaje, ki vzpostavljajo dvosmerno povezavo med mobilnim omrežjem in mobilnim telefonom. Oba sta sočasno oddajnika in sprejemnika na območju mikrovalov. Od tehnologije mobilnega telefona je odvisno, na kateri frekvenci oddaja. Frekvenca delovanja mobilnega telefona in moč signala (oddaljenost od bazne postaje) pa vplivata na SAR-vrednosti posameznega telefona. Telefon oddaja sevanje, ko je prižgan. Takšno sevanje je skorajda zanemarljivo, sevanje pa je največje, ko telefon vzpostavlja zvezo. Mobilni telefon sproti prilagaja jakost sevanja. Jakost signala, ki je odvisna tudi od bližine bazne postaje, je nadvse pomembna za sevanje telefona. Močnejši ko je signal, manjša je jakost sevanja telefona in obratno. Razlika je lahko tudi desetkratna, zato je najbolje, da se tam, kjer je signal slab, izogibamo klicanju. To pomeni, da je bolje, če smo karseda blizu bazne postaje, saj je signal boljši. Čeprav je tudi bazna postaja vir sevanja, je njeno sevanje zelo lokalno omejeno in ne presega nekaj odstotkov mejne vrednosti.
Nasveti za zmanjševanje izpostavljenosti sevanjem
Ko uporabljamo mobilni telefon, okrog glave, ušesa in roke nastane območje sevanja. Porazdelitev stopnje specifične absorpcije (SAR) v glavi se razlikuje od mobilnika do mobilnika. Pred nakupom lahko podatek o SAR posameznega telefona preverimo na spletnih straneh proizvajalcev in pri neodvisnih organizacijah. Razlika v vrednostih med najslabšim in najboljšim mobilnikom je lahko tudi desetkratna. Veliko lahko naredimo, če se odločimo za telefon z najnižjo vrednostjo, čeprav v Evropi vsi telefoni ustrezajo evropskim standardom, ki pravijo, da je mejna vrednost pri 2 W/kg. Pri nakupu naj postane vrednost SAR pomembno merilo. Podatke o SAR vrednosti posameznega telefona najdete na strani Inštituta za neionizirna sevanja.
Nova tehnologija je boljša
V desetih letih smo trikrat zamenjali tehnologijo: prva je bila NMT, leta 1991 so prišli GSM-aparati, zdaj uporabljamo UMTS-aparate. Zadnji sevajo od pet- do desetkrat manj, saj se je tehnologija k sreči razvijala tako, da se je sevanje zmanjševalo. UMTS-aparati, katerih največja oddajna moč je 0,125 W, delujejo na frekvenci 2200 MHz, GSM-aparati pa delujejo z največjo oddajno močjo 2 W na 900 MHz.
Zaradi dejstva, da je sevanje mobilnega telefona uvrščeno v skupino možno kancerogenih snovi (2B), je potrebno upoštevati načelo previdnosti ter zmanjšati izpostavljenost na najmanjšo možno mero. Kar zadeva otroke, obstajajo hipoteze, da so otroci med 3. in 15. leta občutljivejši na elektromagnetna sevanja, zato je otroke smiselno ozaveščati, naj čim manj uporabljajo mobilnike. Strokovnjaki INIS in foruma EMS otrokom odsvetujejo pogosto rabo mobilnikov. Uporabljajo naj jih le, ko je to nujno. To velja tudi za odrasle. Če je le možno, uporabljajmo klasičen stacionarni telefon.
Priporočila strokovnjakov INIS in Foruma EMS za zmanjševanje izpostavljenost sevanju zaradi rabe mobilnega telefona:
- Izberimo mobilni telefon z nizko vrednostjo SAR; Priporočilo je, da je SAR manjša od 0,6 W/kg.
- Če je le možno uporabljamo komplet za prostoročno telefoniranje (vrvične slušalke).
- Brezžične slušalke bluetooth, ki so tudi vir elektromagnetnega sevanja, so kompromisna rešitev na območjih, ko je pokritost s signalom slaba (vožnja z avtom…).
- Ko aparat vzpostavlja zvezo, ga držimo stran od glave, saj takrat deluje z največjo oddajno močjo. Telefon položimo k ušesu šele tedaj, ko je zveza vzpostavljena.
- Izogibajmo se pogovorom, ko je signal slab (v kleteh, garažah …). Premaknimo se na mesto, kjer je signal močan.
- Uporabljajmo SMS, saj pri pisanju telefona ne držimo pri glavi.
- Med rabo držimo mobilni telefon na spodnjem delu. Na zgornjem delu je namreč na zunanji strani vgrajena antena. Če telefon držimo na mestu, kjer je antena, bo moral telefon zaradi premagovanja izgub zaradi bližine roke oddajati z večjo močjo.
- Če imamo telefon, ki deluje na UMTS-frekvenčnem območju, raje uporabljajmo to območje. Z dobro pokritim signalom bo izpostavljenost sevanju najmanjša.
31. maj 2011
Sevanja mobilnih telefonov možno kancerogena
Svetovna zdravstvena organizacija je razvrstila visokofrekvenčna elektromagnetna sevanja v skupino možno kancerogenih snovi za ljudi.
Mednarodna agencija za raziskovanje raka (IARC) iz Lyona, ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), je 31. maja 2011 ob 18.00 uri po lokalnem času obvestila javnost , da je delovna skupina 31 znanstvenikov po večletnih analizah in preučevanju raziskav razvrstila visokofrekvenčna elektromagnetna sevanja v skupino 2B, kar pomeni, da so tovrstna sevanja možno kancerogena za ljudi.
Ta pregled obstoječih raziskav se nanaša predvsem na možnost, da lahko izpostavljenost šibkim jakostim EMS povzroča zapoznele učinke, še posebno povečano tveganje za raka.
Glavni razlog za to odločitev so ugotovitve o povečanem tveganju za pojav glioma, maligne vrste raka na možganih, zaradi uporabe mobilnih telefonov. Poudariti je potrebno, da povezava med izpostavljenostjo visokofrekvenčnim EMS zaradi mobilnega telefona in rakom v glavi zaradi nekonsistentnosti pri ugotavljanju izpostavljenosti in pomanjkanja podpore v drugih potrebnih raziskavah (predvsem verjetne razlage osnovnih mehanizmov) ne dosega ali ne zadošča kriterijem za nedvoumno potrditev vzročne povezave. Zato je potrebno ugotovljeno povezavo med visokofrekvenčnimi sevanji mobilnih telefonov in možganskim tumorjem razumeti kot šibko, a vendar pozitivno.
Kritični pregled znanstvenih raziskav je pripeljal do zaključka, da je povezava med gliomom in akustičnim nevrinomom ter sevanjem mobilnih telefonov omejena, medtem ko je povezava med vsemi drugimi vrstami raka nezadostna za izoblikovanje končnih zaključkov.
Delovna skupina ni kvantitativno ocenila tveganja, kljub temu pa je ugotovila, da določene epidemiološke raziskave med uporabniki mobilnih telefonov kažejo na 40% povečanje tveganja za nastanek glioma med najbolj pogostimi uporabniki (povprečno vsaj 30 minut na dan v zadnjih 10 letih).
Celovit in kritičen pregled vseh drugih relevantnih raziskav je privedel skupino do sklepa, da je povezava med rakom in poklicno izpostavljenostjo sevanjem kakor tudi izpostavljenostjo sevanjem iz okolja (oddajniki, bazne postaje) nezadostna za izoblikovanje končnih zaključkov.
17. januar 2011
Vpliv izpostavljenosti visokofrekvenčnim EMS na počutje mladih
V epidemiološki študiji, ki je potekala v Nemčiji, so želeli preveriti, ali pri otrocih in mladostnikih obstaja povezava med
izpostavljenostjo visokofrekvenčnim EMS in različnimi simptomi. Obravnavali so različne kronične simptome v zadnjih šestih
mesecih, kot so glavobol, vznemirjenost, nervoza, vrtoglavica, utrujenost in strah ter motnje spanja.
Izpostavljenost EMS so raziskovalci pridobivali s pomočjo meritev z osebnim dozimetrom, ki je meril osebno izpostavljenost
sodelujočih zaradi EMS mobilnih telefonov ter baznih postaj sistema GSM, DCS ter UMTS, brezvrvičnih telefonov ter brezžičnega
računalniškega omrežja (WLAN/WiFi). Sodelujoči so izpolnili tudi vprašalnik, s katerim so pridobili podatke o lastništvu in
uporabi mobilnega in brezvrvičnega telefona ter ocenjeni oddaljenosti do najbližje bazne postaje. Skupno so k raziskavi
povabili 6,386 otrok (8 do 12 let) in mladostnikov (13 do 17 let). Študija je potekala v letih 2006 in 2007 v 4 bavarskih
mestih, skupno pa se je na povabilo k sodelovanju odzvalo 3022 otrok, kar je 52%, od tega 1498 otrok in 1524 mladih.
Glede na pridobljene podatke o izpostavljenosti so mlade razvrstili v več skupin in ugotovili, da so izmerjene vrednosti EMS
daleč pod mejnimi vrednostmi (0,13 – 0,92 % mejnih vrednosti).
Analize rezultatov vprašalnikov so pokazale, da je pri mladih najpogosteje omenjeni kronični simptom utrujenost. A študija ni
pokazala, da bi bil kateri od simptomov povezan z izpostavljenostjo EMS.
Referenca: Heinrich S, Thomas S, Heumann C, von Kries R, Radon K. The impact of exposure to radio frequency electromagnetic
fields on chronic well-being in young people - A cross-sectional study based on personal dosimetry. Environ Int 2011; 37 (1): 26 - 30